Eesti Ajaloomuuseumi  haridusvaldkonna 6. uudiskiri 

 

Sõbrakuul avatakse Maarjamäe lossis uus näitus "Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu"

 

Inimese ja koera ühine tee on olnud pikk ja heitlik. Sajandeid tagasi lemmiklooma staatusse tõusnud neljajalgsesse kaaslasse on suhtutud erinevatel aegadel erinevalt. Küll on koer olnud müstifitseeritud objekt, keda on kardetud ja kes on olnud ajendiks erinevate legendide sünnil. Samas on ta olnud asendatav tööloom, siis jälle inimeseväärilise hinnaga või hoopis omaniku sotsiaalset staatust rõhutav aksessuaar, popkultuuri osa ning sotsiaalmeedia staar. Koera lugu rullub efektsel ja ootamatul viisil külastajate eest lahti.

 

Näitusega kaasnevad haridusprogrammid "Elu koera nahas" lasteaiale ja põhikooli I astmele, "Kuhu koer on maetud" põhikooli II ja III astmele ning gümnaasiumile. Tunnid sobivad ka erivajadusega lastele. Programme saab tellida alates 1. märtsist 2021. 

 

Õpetajatel on võimalus tulla näitusega tasuta tutvuma kuraatorituuri ja infopäeva raames 10. märtsil. Osalemiseks pakume välja kaks gruppi: algusega kell 15.00 ja kell 16.30. Kuraatorituuri teeb Krista Sarv, näituse haridusprogramme tutvustab Liisi SelgArvestades COVID-19 tingitud piiranguid, palume eelnevalt registreeruda.

Registreeru siin!
 

Ajaloomuuseum ootab osalema veebitundides!

 

Pakume huvilistele võimalust osaleda muuseumi poolt ettevalmistatud kahes veebitunnis - Teatri- ja Muusikamuuseumis rahvapille tutvustavas programmis "Igal pillil oma lugu" ning Filmimuuseumis filmimaailma telgitaguseid selgitavas veebitunnis "Filmi sisse minek". 

Tutvu programmidega siin!

Hetk tunnist "Igal pillil oma lugu". Foto: Mart Laul

 

Kaheksa Tallinna vanalinna muuseumit ja keskust kutsuvad 4.–6. klasse koolipäevale „Puust ja punaseks“

 

 

Meeleoluka päeva jooksul saavad õpilased teadmisi ajaloost, teatrist, kunstist, muusikast ja inimese tervisest. Samuti uuritakse põnevate tegevuste käigus lähemalt teatrit, loodust, kirjandust ja disaini.

 

Ainulaadses muuseumide koostööprojektis  osalevad: Eesti Tervishoiu Muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Niguliste muuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Lennusadam (Eesti Meremuuseum), Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum ning NUKU muuseum.

Loe täpsemalt ja registreeru!

"Puust ja punaseks" programm Suurgildi hoones. Foto: Vahur Lõhmus

 

Uus haridusprogramm "Meritsi rikkaks"

 

Koostöös Eesti Meremuuseumiga on valminud keskaegset kaubandust nii maal kui merel tutvustav haridusprogramm. Tund toimub vanalinnas nii Paksus Margareetas kui Suurgildi hoones. Pakume võimalust veeta sisukas õppepäev muuseumis, teha ajarännak keskaega ning muidugi ka kinnitada keha -  4 tunnisesse programmi kuulub ka lõuna.  

Tutvu programmiga siin!

Suurgildi hoone suur saal. Foto: Vahur Lõhmus

 

Muuseumitund gümnasistidele "Maailmasõdade vahel" 

 

Uue muuseumitunni eesmärk on vaadelda eestlaste mentaliteedi arengut kahe maailmasõja vahelisel ajal – 1920. ja 1930. aastatel.

 

Tunnis analüüsitakse poliitiliste olude mõju eestlaste väärtushinnangutele ja maailmavaatele. Uuritakse eri ajalooallikatele ja kultuurimeediumidele tuginedes, kuidas muutis kättevõidetud vabadus inimeste arusaamist riigist ja demokraatiast. 

Tutvu programmiga siin!

Vaade näitusele "Minu vaba riik". Foto: Vahur Lõhmus

 

Lugemissoovitus:

"Poiss põrsaga ja Saaremaa onupoeg. Põnevaid leide muuseumikogust”

 

 

Muuseumi teadusdirektor Krista Sarv soovitab: "Kes arvab, et Teatri- ja Muusikamuuseumis on ainult noodid ja käsikirjad, see eksib. Eelmise aasta lõpus ilmunud muuseumi varasid tutvustav trükis toob muuseumi põhjatutest kogudest huvilistele kultuurilooliselt olulisi, ainulaadseid, eriskummalisi, huvitavad ja lihtsalt kauneid esemeid. Loomulikult ei ole olemas asju ilma inimeseta, seega toob see vahva kogude publikatsioon asjahuvilisteni ja isikud, muusikud, näitlejad, lava- ja kostüümikunstnike ja teisi, kelle maagiline puudutus on asjast teinud ASJA. Raamat on ilus ja huvitav. Läbi eseme võib avaneda nii mõnigi seni teadmatu seik kunagisest omanikust."

 
 
 

Suurgildi hoone: Pikk tn 17, 10123 Tallinn, tel: 6 968 693

Maarjamäe loss ja tallihoone: Pirita tee 56, 12011 Tallinn, tel: 6 968 600

Filmimuuseum: Pirita tee 56, 12011 Tallinn, tel: 6 968 600

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum: Müürivahe 12, 10146 Tallinn, tel: 6 968 688

Särevi teatrituba: Tina 23-13, 10126 Tallinn, tel: 696 8665

 

Muuseumid on avatud:

Kolmapäevast pühapäevani 10:00 - 18:00

 

Haridusprogramme viime ettetellimisel läbi ka teistel aegadel.

 

www.ajaloomuuseum.ee