Eesti Ajaloomuuseumi  haridusvaldkonna 5. uudiskiri 

 

KURAATORITUUR ÕPETAJATELE VIIB VABAMÜÜRLASTE MAAILMA

 

Pakume huvilistele võimalust osaleda 12. novembril kell 16.00 spetsiaalselt õpetajatele läbi viidaval näitusetuuril Suurgildi hoones. Kuraatorid Anne Ruusaar ja Milan Pening tutvustavad uut näitust “Vabad müürlased. 250 aastat vabamüürlust Eestis”, mis avab maailma ühe vanima ja suurima liikmete arvuga ilmaliku organisatsiooni ajalugu ning traditsioone.

 

Põnevuse ja saladuselooriga varjutatud organisatsioonil on oma vaimne ja esemeline maailm, mida näitusel uurida saab. Mõtlemapanevas võtmes ülesehitatud ekspositsioonis näeb nii müürlaste paarisaja aasta vanuseid kui ka tänapäeval kasutusel olevaid ametivorme, rituaalseid esemeid ja dokumente ning saab kuulata näitekst vabamüürlaste hulka kuulunud tuntud heliloojate muusikat.

 

Osalemine on õpetajatele tasuta! Vajalik eelnevalt registreeruda e-posti aadressil: tellimus@ajaloomuuseum.ee

 

TÄHEMÄNGUD JA MÄNGUTÄHED – TELLI OMA GRUPILE ETENDUS SÄREVI TEATRITOAS!

 

Hubases Särevi Teatritoas on võimalik just teie lastekollektiivile tellida Peeter Volkonski lasteluulel põhinev lastelavastus “Tähemängud ja mängutähed”.

Lasteaia ja esimeste klasside õpilased saavad selgeks, kuidas saada sõbraks sõnaga ning kuidas mõttega mängida.

 

Lavastus tugineb sõnamängulustile ning kutsub kaasa mõtlema lapsi, kes lugemisega alles sinasõprust loovad, aga ka neid, kellel tähed juba selgemast selged.

 

Etendused toimuvad kokkuleppel ja privaatselt ainult ühele kollektiivile korraga. Maksimaalne osalejate arv on 40 inimest. Etenduse hind grupile 240.-.

Lisainfo ja tellimine: piret.simson@ajaloomuuseum.ee, 55566686

 

 

UUS! EESTI AJALUGU KÄSITLEV MUUSEUMITUND

“MAAILMASÕDADE VAHEL”

 

Spetsiaalselt 9-12. klassile loodud Eesti Vabariigi lugu tutvustav muuseumitund kõneleb 1920-1930. aastate mentaliteedi muutustest ning sellest, milliste väljakutsetega maadles noor riik toona. Muuseumitundi “Maailmasõdade vahel” saab tellida Eesti Ajaloomuuseumi näitusel “Minu vaba riik” Maarjamäe lossis.

 

Programmi käigus positsioneeritakse end arvamusjoonel erinevates demokraatiat puudutavates küsimustes ning uuritakse alliktekstina K. Pätsi 1934. aasta kõnet. Õpilased asetavad end erinevatesse rollidesse ning saavad hetkeks mõelda nagu toonane vabadussõjalane, üliõpilane, tööline, kultuuritegelane vm.

 

Muuseumitund sobib õppekavas ette nähtud materjali läbimiseks ning aktiivseks kinnistamiseks muuseumi inspireerivas keskkonnas. Muuseumitunni läbinud 9. klassi õpilase enda kommentaar kõlab aga nii: ”Ma nägin reaalselt esemeid ajast, millest me koolitunnis räägime või näeme õpikus.”

 

Muuseumitund kestab 90 minutit.

Hind ühele õpilasele: 5.-/ soodushind 4.- (tellides kolm haridusprogrammi õppeaastaks), õpetaja tasuta.

 

Info ja registreerumine: tellimus@ajaloomuuseum.ee

 

1930ndate aastate saal näitusel "Minu vaba riik". Foto: Vahur Lõhmus

 

AJAHÄKKERID FILMIMUUSEUMIS!

 

Ootame Filmimuuseumisse seiklema koos Eesti esimese multifilmitegelase Kutsu-Jukuga. Siin saab end nutitelefoniga häkkida filmitegemise protsessi ja otsida asju, mida oma silmaga tavaliselt ei näe. 

 

Iseseisvaks muuseumikülastuseks nii pere kui õpilasgrupiga sobiv nutiseiklus-otsimismäng on mõeldud 7-12- aastastele lastele. Vaja on vaid nutitelefoni ning vastav äpp LoQuiz alla laadida. Mängu saab aktiveerida QR-koodiga muuseumis kohapeal.

 

Seiklus on nii eesti kui vene keeles ning sobib hästi esmase digisõpruse sõlmimiseks. Mäng on valminud koostöös Laste ja noorte festivaliga Avatud Mänguväljad. 

 

Grupiga tulekust palume muuseumile eelnevalt teada anda: tellimus@ajaloomuuseum.ee

Vaata lähemalt siit!
 

LUGEMISSOOVITUS:

“MONUMENDID JA VÕIM”

 

Ilmunud on Eesti Ajaloomuuseumi kogutud nõukogudeaegsete monumentide väliekspositsiooni kataloog “Monumendid ja võim”.

 

Suur osa rikkalikult illustreeritud raamatust on pühendatud monumentidele muuseumi väliekspositsioonis. Tutvustatakse nii kujutatud isikuid või sündmuseid kui ka monumentide sünni- ja mahavõtmise lugusid. Marek Tamm ja Jaak Valge kirjutavad Eesti monumentaalse mälumaastiku erinevatest kihistustest, millest kõige mahukam on just kõige viimane – nõukogudeaegne kommunistlik kihistus. Rita Valge annab ülevaate nõukogudeaegsest monumentaalskulptuurist Eestis.

 

Raamat on saadaval Eesti Ajaloomuuseumi muuseumipoodides ning Rahva Raamatu ja Apollo raamatupoodides. 

Loe pikemalt siit!
 
 
 

Suurgildi hoone: Pikk tn 17, 10123 Tallinn, tel: 6 968 693

Maarjamäe loss ja tallihoone: Pirita tee 56, 12011 Tallinn, tel: 6 968 600

Filmimuuseum: Pirita tee 56, 12011 Tallinn, tel: 6 968 600

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum: Müürivahe 12, 10146 Tallinn, tel: 6 968 688

Särevi teatrituba: Tina 23-13, 10126 Tallinn, tel: 696 8665

 

Muuseumid on avatud:

Kolmapäevast pühapäevani 10:00 - 18:00

 

www.ajaloomuuseum.ee